5-cio dniowa praca streszczona w 5-cio minutowym filmie. Zobacz jak powstaje płyta Plateko EASY
Wykananie fundamentu płytopwego wymaga dużo precycji i zaplanowanego działania. Nic nie zostawiamy przypadkowi. Kiedy masa betonowa zwiąże, nie ma już możliwości poprawki. Dlatego wszystkie działania wykonujemy z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Na wykonanie prostej płyty płyty fundamentowej składają się takie rzeczy jak:
Pierwszą czynnością po podpisaniu umowy z klientem jest przystąpienie do prac projektowych. Projekt wykonuje uprawniony konstruktor indywidualnie do każdej inwestycji. Opracowanie jest podstawą do rozpoczęcia robót budowlanych.
Wytyczeniem zajmuje się uprawniony geodeta. Wyznacza on miejsca w którym będą naroża budynku oraz wysokość góry płyty. Nabija paliki w odpowiednich miejscach do których nawiązujemy się podczas całej budowy.
Humus czyli grunt organiczny to zazwyczaj pierwsza warstwa terenu która nie nadaje się do posadowienia fundamentu. Trzeba ją zdjąć aż do warstwy gruntu mineralnego nośnego.
Na życzenie inwestora wykonujemy uziom pod płytą fundamentową. Jest to bednarka (stalowa taśma) ułożona w pierścień która ma za zadanie odprowadzenie prądu zwarciowego do ziemi.
Podbudowę wykonuje się z kruszywa mineralnego niespoistego najczęściej z piasku lub pospółki, zagęszczanej warstwami przy użyciu zagęszczarki płytowej.
Ponieważ góra płyty jest już gotową posadzką, wszystkie instalacje kanalizacyjne muszą być wykonane pod płytą. Wykonujewy również przepusty pod późniejsze instalacje wodne i elektryczne.
Wykonaną podbudowę należy wyrównać tak aby powieżchnia była idealnie płaska w każdym miejscu. Używamy do tego bardzo precyzyjnego niwelatora laserowego.
Na wykonaną podbudowę układamy warstwę izolacji termicznej z twardego XPS. Zawsze stosujemy jako pierwszą warstwę jedynie XPS który jest materiałem dużo bardziej odpornym na warunki atmosweryczne i nienasiąkliwym dlatego w dużym stopniu chroni fundament przez zawilgoceniem.
Burty płyty fundamentowej stanowią szalunek tracony przyszłej płyty fundamentowej a jednocześnie są pionową izolacją termiczną fundamentu.
Pomimo izolacji wodnej jaką jest XPS, wykonujemy również izolację z czarnej folii budowlanej o grubości 2 mm. Chroni ona również przed utratą wody przez wiążący beton.
Zbrojenie wykonujemy z prętów kompozytowych lub stalowych, z prętów prostych lub gotowych siatek. Wszystko zależy od obciążeń jakie musi przenieść płyta fundamentowa i jest szczegółowo określone w projekcie.
Wylanie płyty to najważniejsza część prac, trzeba to zrobić bezbłędnie gdyż po stwardnieniu masy betonowej, nie ma już odwrotu, nie da się nic poprawić. Od razu po wylaniu betonu zagęszczamy go łatą wibracyjną, kontrolując jednoczenie powiom powierzchni za pomocą niwelatora laserowego.
Gotową powierzchnię trzeba wyrównać odpowiednim narzędziem a w przypadku płyty fundamentowej która jednocześnie będzie stanowiła posadzkę budynku, zatrzeć na gładko zacieraczką mechaniczną.