Blog

20210628-084109-HDRlogo

Charakterystyka płyt fundamentowych typu szwedzkiego

Płyty fundamentowe typu szwedzkiego to nowoczesne rozwiązanie, stanowiące obecnie alternatywę dla tradycyjnych ław fundamentowych. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety? Dowiesz się w dalszej części wpisu.

Czym jest szwedzka płyta fundamentowa?

Płyty fundamentowe typu szwedzkiego, jak sama nazwa wskazuje, powstały w Szwecji w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie stosowane są nie tylko w krajach skandynawskich, ale i w innych rejonach świata, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne. Również w Polsce zdobywają popularność jako alternatywa dla standardowego fundamentu. Powodem rosnącego zainteresowania są przede wszystkim liczne zalety tego rodzaju płyt. Do jednej z nich zaliczamy dużą nośność. Obciążenia rozkładane są na większą powierzchnię niż w przypadku tradycyjnych ław, co przeciwdziała takim problemom, jak np. osiadanie budynku, odkształcanie się fundamentu, niszczenie struktury budynku. Z tego też powodu jest to rozwiązanie zalecane w przypadku obiektów powstających na terenach, na których występuje ryzyko wstrząsów sejsmicznych, na gruntach niejednorodnych i o słabej nośności, podmokłych czy na obszarach szkód górniczych.

Fundamenty wykonane z płyt typu szwedzkiego cechują się bardzo dokładnie wykonaną górną powierzchnią, która od razu nadaje się do zastosowania jako podłoże pod warstwę wykończeniową, co również jest niewątpliwym atutem dla inwestorów.

Różne warianty szwedzkich płyt fundamentowych

Nasza firma zapewnia szwedzkie płyty fundamentowe w kilku wariantach. Każdy z nich cechuje się nieco inną budową i właściwościami, więc klienci mają możliwość wyboru produktu, który najlepiej spełni ich wymagania i będzie optymalnie dostosowany do uwarunkowań terenowych.

Oferta obejmuje wariant podstawowy Plateko STANDARD, czyli autorski projekt naszej firmy, który łączy w sobie wysoką jakość z atrakcyjną ceną. Płyta jest wyposażona w izolację termiczną o grubości 20 cm. Została ona zoptymalizowana pod względem ilości betonu i zbrojenia i jest grubsza w obszarach narażonych na większe obciążenia. Z kolei wariant Plateko STANDARD PLUS wyróżnia się jeszcze grubszą izolacją termiczną (25 lub 30 cm).

Plateko EASY to podstawowa płyta, która umożliwia wykonanie trwałych i wytrzymałych fundamentów. Jest ona wzbogacona o ocieplenie i płytę żelbetową. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się jako podstawa do wznoszenia budynków gospodarczych i garaży. Płyta może być użyta także jako baza budynków mieszkalnych po dociepleniu górnej warstwy i wykonaniu posadzki.

Plateko HARD to wariant przeznaczony do zastosowania w przypadku wymagających gruntów. Wykonana jest na bazie mikropali, na których opiera się żebrowana płyta fundamentowa. Dzięki temu budynek jest stabilny niezależnie od jakości gruntu.