Blog

płyta fundamentowa

Co to znaczy, że płyta fundamentowa jest ciepła?

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, stanowiących podstawę budynku. Tradycyjne fundamenty to ławy i ściany, jednak coraz częściej można się spotkać z alternatywnym rozwiązaniem, jakim są płyty fundamentowe. Tego typu posadowienie stosuje się przede wszystkim tam, gdzie grunty wykazują słabszą nośność, gdyż obciążenie rozkłada się wtedy równomiernie na większą powierzchnię gruntu. Czym jest fundament płytowy, jakie są jego zalety i dlaczego nazywa się go „ciepłym”?

Czym są płyty fundamentowe?

Płyta fundamentowa to rodzaj posadowienia budynku, będącego alternatywą dla tradycyjnych fundamentów. Stosuje się go często do wznoszenia budynków na słabszych podłożach, przy występowaniu wysokiego poziomu wody gruntowej, a także na obszarach objętych szkodami górniczymi. Płyta fundamentowa rozkłada obciążenie budynku na znacznie większy obszar, gdyż rozciąga się pod powierzchnią całej budowli. Przez to budynek jest o wiele bardziej odporny na nierówne osiadanie. Ponad to nie wymaga głębokich wykopów czy osuszania terenu, tak jak w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych. Płyta fundamentowa może być dodatkowo posadowiona na izolacji termicznej, co eliminuje powstawanie mostków termicznych i strat ciepła do gruntu. Dlatego też jest ona idealnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych. Dużą zaletą tego posadowienia jest również krótki czas wykonania. Na położenie płyty fundamentowej wystarczy od 5 do 10 dni, podczas, gdy tradycyjne fundamenty buduje się nawet przez kilka tygodni. Ponad to tworzy ona gotową posadzkę – betonową podłogę parteru.  

Zatrzymywanie ciepła w budynku

Nie bez powodu mówi się, że płyta fundamentowa jest ciepła. Jest ona ocieplona od spodu płytami XPS, co sprawia, że ciepło z budynku zostaje zatrzymane w domu i nie przedostaje się do gruntu. Płyty XPS są wyjątkowo ciepłochronne, odporne na warunki atmosferyczne oraz nienasiąkliwe, dlatego świetnie sprawdzają się, jako materiał chroniący przed wilgocią i dają podwójną ochronę przed utratą ciepła. Dodatkową izolację termiczną stanowią pionowe burty płyty fundamentowej, a dodatkową izolację wodną – czarna folia budowlana układana na postawie przed wykonaniem zbrojenia oraz wylaniem masy betonowej.  

Kluczową rolę w utrzymywaniu ciepła przez płyty fundamentowe odgrywa zintegrowane z nią ogrzewanie wodne zatopione w masie betonowej. Działa ono na takiej samej zasadzie, jak ogrzewanie podłogowe, jednak ogrzewana jest znacznie większa objętość betonu, który gromadzi ciepło. Przewody ogrzewania zatopione są w fundamencie i zasilane są systemem grzewczym zapewniającym niską temperaturę czynnika np. kotłem gazowym lub pompą ciepła. W tradycyjnych fundamentach nie ma izolacji od spodniej strony ław oraz wewnętrznej strony ścian fundamentowych, przez co ciepło ucieka do gruntu. W przypadku płyt fundamentowych, są one całkowicie odizolowane od gruntu, dzięki czemu ciepło przekazywane jest do wnętrza i utrzymuje stałą temperaturę przez długi okres czasu. 

Wybór płyt fundamentowych na podstawę budynku oraz wybór systemu ogrzewania zintegrowanego z fundamentem pozwala zredukować koszty ogrzewania aż o 30%. Należy jednak pamiętać, że najistotniejszy jest prawidłowy montaż płyt fundamentowych. W naszej firmie oferujemy profesjonalny serwis doświadczonej i wykwalifikowanej kadry, dzięki czemu szybko i sprawnie przeprowadzimy montaż fundamentów z gwarancją dożywotniej szczelności i stabilności.