Blog

rys-1

Dla kogo płyta fundamentowa.

Płyta fundamentowa to rodzaj posadowienia budynku który w ostatnich latach jest coraz częściej wybierany przez inwestorów. Wpływ na to mają bardzo dobre właściwości izolacyjne, cena wykonania, która jest przybliżona do standardowych rozwiązań oraz czas w którym może powstać taki nowoczesny fundament.

Czym różni się płyta fundamentowa od tradycyjnych ław fundamentowych.

Tradycyjne fundamenty, inaczej ławy fundamentowe wykonywane są w postaci żelbetowych belek pod ścianami nośnymi. Usytuowane są poniżej głębokości przemarzania (dla Szczecina jest to 80 cm p.p.t). Ławy najczęściej mają szerokość 60 cm i są zbrojone podłużnie prętami stalowymi. Przenoszą one na grunt całkowite obciążenia od budynku.

Inaczej jest w przypadku płyty fundamentowej. Jest ona wykonana pod całym budynkiem, na mniejszej głębokości i rozkłada obciążenia na dużo większą powierzchnię niż ławy. Płyta fundamentowa może być również wykonana jako „ciepła” czyli ze znajdującą się pod nią warstwą termoizolacji.

Powody dla których inwestorzy wybierają płytę fundamentową.

Powodów oczywiście może być dużo, tyle ilu inwestorów ale postaramy się przyjrzeć tym najbardziej popularnym.

Słaby grunt. Jeśli nośność gruntu jest niewystarczająca tzn. nie może on przejąć zbyt dużych obciążeń od budynku. Możemy zrobić dwie rzeczy; lżejszy budynek albo rozłożyć ten ciężar na większą powierzchnię. Płyta fundamentowa umożliwia rozkład obciążenia na dużej powierzchni, więc tutaj nadaje się idealnie.

Grunt niejednorodny. Jeśli grunt pod budynkiem ma różne parametry wytrzymałościowe w różnych miejscach pod budynkiem to w przypadku posadowienia na ławach budynek będzie nierównomiernie osiadał. Ławy nie są sztywnym fundamentem więc mogą popękać a za nimi tylko krok do pęknięć w ścianach i stropach. Płyta fundamentowa jest sztywna i nierównomierne osiadanie jej nie grozi.

Wysoki poziom wody gruntowej. Jeśli nawet grunt jest dobry ale występuje wysoki poziom wody gruntowej np. 60 cm p.p.t a ławy fundamentowe zostały zaprojektowane na min. 80 cm to będzie problem z wykonaniem prac ziemnych. Wody gruntowej nie da się łatwo wypompować bo cały czas napływa nowa. Można zastosować specjalistyczne rozwiązania takie jak igłofiltry ale jest to dość kosztowne rozwiązanie, stosowane raczej na dużych inwestycjach. Płyta fundamentowa może być posadowiona praktycznie na powierzchni terenu i odchodzi wtedy problem odwodnienia wykopu.

Brak ucieczki ciepła. W tradycyjnych ławach fundamentowych istnieje mostek termiczny, w którym nie ma ciągłości izolacji. Ciepło tym sposobem ucieka z budynku i ogrzewa grunt pod podłogą. Chcąc tego uniknąć wybieramy płytę fundamentową która ma izolację pod całą powierzchnią nieprzeciętą przez elementy betonowe.

Ogrzewanie w płycie. W płycie fundamentowej możemy od razu na etapie budowy umieścić rury ogrzewania podłogowego, kable grzewcze bądź powietrzne systemy ogrzewania. Powstanie w ten sposób tak zwane ogrzewanie akumulacyjne. Działa to w ten sposób, że systemy grzewcze najpierw podgrzewają płytę która następnie oddaje ciepło do pomieszczeń. Działa to podobnie do pieca kaflowego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nawet długo po wyłączeniu ogrzewania ciepło jest pobierane z płyty.

Gotowa posadzka. Płytę fundamentową może być od razu posadzką na którą kładziemy warstwę wykończeniową w postaci terakoty czy paneli. Odchodzą wtedy koszty wykonania dodatkowego ocieplenia oraz wylania docelowej posadzki.

Szybkość wykonania. Płytę fundamentową zależnie od wielkości można wykonać w czasie od 5 do 10 dni. W przypadku ław trzeba się liczyć z długim wykonaniem, nawet do kilku tygodni.

Cena. Powszechnie uznaje się że płyta fundamentowa jest droga i tylko w uzasadnionych przypadkach ma sens. Nie zawsze tak musi być. Porównując cenę płyty do ceny samych ław, faktycznie jest sporo drożej ale płyta fundamentowa to coś więcej niż same ławy. Do ceny ław trzeba doliczyć jeszcze ściany fundamentowe, izolację pionową termiczną, izolacje przeciwwilgociowe, chudy beton pod posadzką, styropian podłogowy i docelową posadzkę. Wtedy można porównywać z płytą.

Moda. Obecnie jest moda na płyty fundamentowe. Na modę rady nie ma ale w tym przypadku ma ona uzasadnienie. Płyta jest pod każdym względem lepsza od ław fundamentowych i można się spodziewać, że ta moda będzie zataczała jeszcze większe kręgi wśród inwestorów i deweloperów.