Blog

ogrzewanie podłogowe

Dlaczego warto wykonać ogrzewanie zintegrowane z płytą fundamentową?

Ogrzewanie podłogowe z każdym rokiem zyskuje coraz to nowych zwolenników, ponieważ jest to niezwykle praktyczne, energooszczędne i estetyczne rozwiązanie.

Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe przygotowuje się na zwykłym fundamencie, jednak należy mieć w pamięci, że jest to również opcja obarczona licznymi mankamentami. Wystarczy, chociażby wspomnieć, że w tradycyjnym fundamencie, w którym ławy są zagłębione w gruncie, ułożenie izolacji w każdym jego punkcie staje się zwyczajnie niemożliwe. W efekcie na łączeniach ścian budynku z fundamentem pojawiają się mostki termiczne, odpowiadające za ucieczkę ciepła na zewnątrz domu. Płyta fundamentowa jest jednak konstrukcją znacznie bardziej przemyślaną, bo zaprojektowaną i przygotowaną z dbałością o nawet najdrobniejsze szczegóły.

Konstrukcja płyty fundamentowej z ogrzewaniem

Ogrzewanie zintegrowane z płytą fundamentową to układ bazujący na zbrojonej betonowej płycie fundamentowej. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji płyta fundamentowa zapewnia większą nośność, a także równomierne osiadanie budynku, co ma istotne znaczenie w kontekście słabszych, nierównych gruntów lub działek z wysokim poziomem wód gruntowych. We wnętrzu płyty zatopiony zostaje system rurek, które są podłączone do wybranej jednostki grzewczej oraz pompy zapewniającej cyrkulację medium w obiegu zamkniętym. Aby ciepło nie migrowało do gruntu, stosuje się warstwę układanej pod płytą izolacji, wykluczając tym samym możliwość występowania mostków termicznych i kosztownych strat energii. Przygotowanie ogrzewania zintegrowanego z fundamentem przebiega również o wiele sprawniej niż w przypadku tradycyjnej metody opartej na wylewce – stanowi to szczególnie dobrą informację dla osób, które cenią sobie czas i oczekują szybkich efektów.

Zalety ogrzewania zintegrowanego z płytą fundamentową

Płyta fundamentowa z zatopionym w niej systemem ogrzewania zapewnia naprawdę wiele korzyści, wśród których należy wymienić:

  • aspekt ekonomiczny

Ma to przede wszystkim związek z prostotą i szybkością wykonania robót instalacyjnych, co zmniejsza wkład finansowy przeznaczony na dodatkowe prace posadzkarskie. To również mniejsze koszty eksploatacyjne, na które wpływa niska temperatura zasilania i energooszczędność. W połączeniu z możliwością zastosowania alternatywnych źródeł energii (np. pompy ciepła bądź energii słonecznej) pomaga to znacząco zmniejszyć wydatki ponoszone na ogrzewanie domu. Ogrzewanie podłogowe to także doskonała inwestycja zwiększająca wartość nieruchomości, co może być istotnym udogodnieniem na wypadek sprzedaży domu w wieloletniej perspektywie.

  • efektywna cyrkulacja ciepła

Zastosowanie ogrzewania zintegrowanego z płytą fundamentową to gwarancja równomiernego ogrzewania całej powierzchni podłogowej. Dodatkowo ciepło nie płynie głównie wzdłuż ścian, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych kaloryferów, a cyrkulacja powietrza zachodzi w przekroju pionowym – czyli od podłoża aż pod sam sufit. Dzięki temu ciepło może krążyć w całej objętości danego pomieszczenia, co zapewnia optymalny rozkład temperatury. Zaletą zatopienia rur ogrzewania wodnego we wnętrzu fundamentu jest również to, że kumulowane przez płytę ciepło zapewnia jej stałą temperaturę, która może utrzymywać się przez naprawdę długi czas nawet w przypadku wystąpienia awarii.

  • względy estetyczne

Ogrzewanie zintegrowane z płytą fundamentową to starannie opracowany układ rurek wykonanych z wysokiej klasy tworzyw o odpowiednich parametrach elastyczności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne, które są znacznie subtelniejsze w montażu i utrzymaniu niż mało estetyczne grzejniki. Ukrycie ogrzewania w podłożu pozwala zyskać więcej miejsca w domu, a także dać większe pole do popisu pod kątem dalszej aranżacji wnętrz. Ponadto płyta fundamentowa może z powodzeniem pełnić funkcję gotowej posadzki, przez co nie musimy przeznaczać dodatkowych środków na tworzenie kolejnej warstwy. Zamiast tego można od razu zająć się planowaniem dowolnego wykończenia podłogi np. w postaci płytek, parkietu, paneli bądź też wykładziny.

  • ochrona zdrowia

Brak wyeksponowanych grzejników to brak kurzu zalegającego w trudno dostępnych zakamarkach instalacji oraz brak nieprzyjemnego szumu, który często towarzyszy zapowietrzonym kaloryferom. W zamian ogrzewanie umieszczone w płycie fundamentowej pozwala na zmniejszenie wilgoci w wykładzinach podłogowych, co ułatwia usuwanie z nich roztoczy i zanieczyszczeń. Wpływa to również na zmniejszenie wilgoci znajdującej się w powietrzu, a tym samym utrudnia rozprzestrzenianie się szkodliwych alergenów. Ogrzewanie zintegrowane z płytą fundamentową jest zatem doskonałą opcją dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego, którzy chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych dla ich zdrowia powikłań.