tr?id=185614760279998&ev=PageView&noscript=1

Blog

płyta fundementowa

Kiedy płyta fundamentowa to dobra alternatywa dla zwykłych ław fundamentowych?

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką trzeba będzie podjąć już na początkowych etapach budowy, jest sposób posadowienia budynku. Do tej pory zdecydowanie najczęściej wybierane były ławy fundamentowe. Coraz więcej inwestorów zwraca jednak uwagę na płyty fundamentowe, które są nieco mniej popularne, ale gwarantują szereg korzyści. Które rozwiązanie jest lepsze?

Ławy czy płyty fundamentowe?

Aby wybrać między ławami a płytami fundamentowymi, należy poznać najważniejsze cechy obu rozwiązań i dowiedzieć się, jakie korzyści zapewnia każde z nich. Ławy fundamentowe są doskonale znane. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich budowa trwa dość długo (niekiedy nawet 4 tygodnie) i nie na każdej działce mogą być zastosowane. Przykładowo, ławy nie sprawdzą się na gruntach o słabej nośności. W tym przypadku znacznie lepsze będą płyty, gdyż zapewniają rozkładanie się obciążenia na większą powierzchnię w sposób równomierny. Są rekomendowane również wszędzie tam, gdzie istnieje obawa osiadania budynku. Za sprawą ich konstrukcji tego typu problemy nie mają prawa wystąpić. Tradycyjna ława wymaga gleb suchych i zwartych. Jej wadą będzie konieczność wykonania solidnej izolacji termicznej, co trzeba wziąć pod uwagę, dokonując ostatecznego wyboru.

Ławy fundamentowy wymagają bardzo starannie wykonanej hydroizolacji, która powinna być dobrana adekwatnie do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej. Płyty fundamentowe zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Pozwalają też szczelnie odizolować ogrzewany budynek od podłoża w znacznie łatwiejszy sposób niż tradycyjne fundamenty.

Wnioski o ławie fundamentowej

Ławy fundamentowe to rozwiązanie tradycyjne i dobrze znane, stąd też w przypadku wielu inwestorów są pierwszym wyborem. Nie na każdej działce mogą być jednak zastosowane. Płyty fundamentowe sprawdzą się na każdym rodzaju gruntu, nawet przy niesprzyjających warunkach. Mogą być posadowione praktycznie na powierzchni, co eliminuje konieczność wykonywania kosztownego odwadniania, co niejednokrotnie ma miejsce przy ławach fundamentowych.