Ogrzewanie zintegrowane z płytą fundamnetową działa podobnie jak tradycyjne ogrzewanie podłogowe, Z tą różnicą, że ogrzewana jest znacznie większa objętość betonu, który ma zdolność akumulowania ciepła. Ciepło jest następnie przekazywane do wnętrza budynku i utrzymuje stałą temperaturę przez długi czas.
Woda która płynie w przewodach zatopionych w fundamencie jest zasilana z tradycyjnego kotła gazowego, pompy ciepła lub innego systemu grzewczego zapewniającego niską temperaturę czynnika.
Ale najważniejszym aspektem takiego rozwiązania jest to, że płyta jest całkowicie odizolowana od gruntu, uniemożliwiając ucieczkę ciepła z budynku.
Taki system ogrzewania zintegrowanego z fundamentem pozwala nam zaoszczędzić do 30% kosztów na ogrzewaniu.
Tradycyjny fundament nie ma izolacji spodu ław ani wewnętrzej strony ścian fundamentowych przez co jest znaczna ucieczka ciepła do gruntu.
Płyta fudnamentowa jest ze wszystkich stron zaizolowana i nie następuje ucieczka ciepła do gruntu.
Rury ogrzewania układamy na drugiej warstwie ocieplenia, dodatkowo stosując specjalną folię odbijającą ciepło.
Używamy giętkich rur Blue Floor które zostały zaprojektowane specjalnie pod zastosowanie w systemach niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.
Głębokość zatopienia rur w betonie od powierzchni płyty wynosi min. 13 cm, co zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia obwodów na etapie eksploatacji budynku.
Pętle ogrzewania rozkładane są wg projektu, który wykonujemy dzieląc powierzchnię płyty na strefy, zwykle każde pomieszczenie jest na oddzielnym obwodzie co pozwala wysterować odpowiednią temperaturę.
Rury ogrzewania układamy bez łączeń w masie betonowej, dodatkowo sprawdzamy ciągłość instalacji wykonując test szczelności pod ciśnieniem 4 bar.
Ogrzewanie zintegrowane w płycie działa jako niskotemperaturowe o maksymalnej temperaturze czynnika 55 o C.