+48 573 146 145
Masz pytania? Zadzwoń:

PŁYTA  FUNDAMENTOWA

Co to jest płyta funda​mentow​a.

Płyta fundamentowa jest to rozwiązanie techniczne, rodzaj fundamentu, podstawa na której buduje się dom. Wykonana jest z żelbetu czyli betonu zbrojonego prętami stalowymi. Płyta zazwyczaj jest ułożona na warstwie izolacji termicznej z twardego XPS (rodzaj styropianu). Izolowane są też boki płyty co sprawia że jest dobrze zabezpieczona przed utratą ciepła do gruntu.   

Jak działa płyta fundamentowa.

Płyta fundamentowa stanowi sztywny element który zbiera obciążenia z budynku i przenosi je na grunt, rozkładając ciężar na większą powierzchnie niż w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych. Dlatego płytę można wykonać na słabszym podłożu, gdyż nacisk na grunt jest znacznie mniejszy niż w rozwiązaniu tradycyjnym.

Dlaczego płyta jest najlepszym rozwiązaniem na posadowienie budynku.

Podstawowym zadaniem fundamentu jest zapewnienie odpowiednej stateczności i stabilności budynku. Ponieważ płyta fundamentowa ma dużą sztywność, ściany są mniej podatne na pęknięcia spowodowane nierównomiernym osiadaniem. 

Istotną kwestią jest również izolacyjność cieplna. Płyta jest całkowicie odizolowana od otoczenia, nie ma mostków termicznych i ciepło nie ucieka do gruntu.

Dlaczego warto wykonać płytę fundamentową jako grzewczą.

W płycie fundamentowej możemy zrobić ogrzewanie już na etapie budowy. Ogrzewanie wodne przy dużej masie betonu sprawia, że jest to ogrzewanie akumulacyjne, płyta dłużej się nagrzewa ale też dłużej pozostaje ciepła. Idealnie nadaje się do domów jednorodzinnych.

Wykonanie ogrzewania na etapie budowy płyty sprawia, że nie trzeba wykonywać posadzki. Płyta stanowi od razu podkład na którym bezpośrednio możemy położyć np. płytki ceramiczne.